Psychosomatika skúma prepojenia medzi psychikou a telesným zdravím. Nie je len o „chorobách z nervov,“ ale o vzájomnej súhre medzi mysľou a telom. A priznajme si úprimne. Každý z nás niekedy zachytil signály svojho tela, ktoré mu „oznamovali“ že niečo nie je v poriadku a je čas na zmenu. Avšak len málokto je tak citlivý a starostlivý, že uvedené signály aj vypočuje a k zmenám sa odhodlá.
„Telo nikdy neklame. Symptómy sú jazykom, ktorým sa snaží upozorniť na hlbší problém …“ Alice Miller
Psychosomatika je odvodená z dvoch slov, od slova psychika, čo znamená aj spôsob, akým reagujeme na svet okolo nás, a od slova soma, čo v gréčtine znamená telo. Ide o holistický pohľad na zdravie alebo chorobu. Psychosomatika sa zaoberá vzťahom medzi duševným a fyzickým. Nehovorí o rodielnych oblastiach, ale o prepojených systémoch. Ide o celostný prístup k telesnému a duševnému zdraviu. A ten zahŕňa aj medziľudské vzťahy či okolité životné prostredie. Somatické (telesné) ochorenia, môžu spôsobiť psychické ťažkosti ako napr. depresiu, úzkosť alebo aj psychiatrické chroby.
Jeden z najsilnejších (negatívnych) faktorov vplývajúcich na duševné a telesné chroby je stres. Ten má za následok rôzne fyziologické zmeny, ako je zvýšený srdcový tep, sťažené dýchanie a chvenie sa. Medzi emocionálne reakcie na stresory môžeme tak zaradiť strach, úzkosť, frustráciu či stratu motivácie. Stresory môžu vplývať aj na naše kognitívne procesy. Prejavuje sa to napr. horšou pozornosťou, dlhším reakčným časom na podnety, zníženou bdelosťou, zhoršeným riešením problémov v živote či strnulosťou pri pracovnom výkone. Stres ovplyvňuje aj naše sociálne správanie, v kontakte s inými ľuďmi. Môžeme stratiť našu schopnosť pracovať v kolektíve, rodine či tíme.
„Choroba nie je len náhodná porucha organizmu, ale správa o našom živote …“ Rüdiger Dahlke
Psychosomatika nám pripomína, že telo a myseľ sú naozaj neoddeliteľne prepojené. Naše emócie, myšlienky a životné postoje sa môžu prejaviť nielen v našom psychickom stave, ale aj vo fyzickom zdraví. Ignorovanie psychických faktorov pri riešení zdravotných problémov môže znamenať, že liečime len symptómy, nie príčinu. Ak chceme dosiahnuť skutočné zdravie, je dôležité vnímať svoje telo ako kompas, ktorý nám ukazuje, kde v našom živote môže byť nerovnováha. Starostlivosť o psychiku, zvládanie stresu a uvedomenie si vlastných emócií sú rovnako dôležité ako fyzická starostlivosť o telo. Keď pochopíme tento vzťah, môžeme nielen predchádzať mnohým ochoreniam, ale aj viesť spokojnejší a zdravší život.
Marek Horňanský psychológ Ψ bibliografia:
- Russell J. Cambridge International AS & A Level Psychology Coursebook. UK Cambridge University Press, 2022. ISBN 1009152483
- Nolen-Hoeksema S. Atkinson and Hilgard’s Introduction to Psychology. UK Cengage Learning EMEA, 2014. ISBN 1408044102

Celá debata | RSS tejto debaty